İŞ MAKİNESİ TAMİR


Bakım İş makinalarında; Uzun ömürlü olmaları verimli çalışmaları, ekonomik çalışmaları için yapılması gereken işlemlere bakım adı verilir.

Operatör gün sonunda çalışma saatinden okuduğu değeri yazmalıdır Bakım Şekilleri Kontrol İş makinası operatörünün makinası ile işe başlamadan önce yada iş bitiminde yapmış olduğu kontrolde gözle muayenesi ve şüphelendiği durumlarda elle yapmış olduğu kontrollerdir. (makinanın genel durumunun değerlendirilmesi, gevşek cıvataların kontrolü ve sıkılması) Tamamlama İş makinası motorunda ve diğer elemanlarında kullanılan yağ, hidrolik ve su kontrolü ve eksikse tamamlanması işlemidir. (motor yağı, hidrolik yağı, soğutma suyu, akümülatör sıvısı) Değiştirme Makinalarda kullanılan bazı parçaların ve yardımcı sıvıların kullanma sürelerinin bitiminde yenisiyle değiştirilmesi işlemidir. (motor yağı, filtreler, tekerlek lastiği vb.) Ayarlama İş makinalarında çalıştırma talimatı değerlerinin üstünde ya da altında bir durum söz konusu ise belirtilen değere ulaşabilmesi için yapılması gereken işlemdir. (motor ayarları, vantilatör kayışının gerginlik ayarı, basınç ayarları, ekipman ayarları vb.)

Kuru Yağlama (Şasi Yağlaması) Makine üreticisi ve işleticisi firmaların bakım talimatlarına göre makine üzerindeki gresörlüklerin , açıkta çalışan dişli, zincir, halat gibi parçaların gresle yağlanması işlemidir. Onarım Operatörün bilgi ve öğrendikleri çerçevesinde makinasının çalışmayan aksamlarını çalışır duruma getirmesi işlemidir